Ingrediencie
- na štartér:
- 120 g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie
- 120 g vody
- 1 PL materského kvásku
- na chlieb:
- 700 g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie
- 525 g vody
- 14 g soli
Kategórie receptov
- Najnovšie recepty
- Bravčové
- Bylinkáreň Mirky Latečkovej
- Cestoviny
- Divina
- Fitshaker
- Hovädzie
- Huby
- Hydina
- Jahňacie
- Korenia
- Králik
- Kvások
- Morské plody
- Ostatné
- Polievky
- Ryby
- Šaláty
- Sladké koláče
- Sladké zákusky
- Slané pečenie
- Smoothies
- Strukoviny
- Teľacie
- Tinkina prírodná lekáreň
- Torty
- Vegánske
- Vegetariánske jedlá
- Vianočné recepty
Partner relácie
Biely kváskový chlieb
Suroviny na štartér zmiešame spolu v miske lyžicou. Misku prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme pri izbovej teplote 9 – 12 hodín alebo do zdvojnásobenia objemu.
Do správne vykvaseného štartéra pridáme 475 g vody. Štartér s vodou rozmiešame (vznikne akoby špinavá voda), do tejto zriedenej zmesi vsypeme múku a len lyžicou premiešame, aby sa múka spojila s tekutinou. Necháme postáť 30 minút. Zostalo nám ešte 50 g vody a soľ. Soľ v tejto vode poriadne rozmiešame a pridáme do oddýchnutého cesta. Znova dobre premiešame, ale nemiesime. Tekutejšie cesto na biely kváskový chlieb prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme 30 minút stáť.
Následne cesto rukou alebo stierkou preložíme, podoberieme ho zo strany najďalej od nás, natiahneme do výšky a preložíme na protiľahlú stranu. Takto to urobíme z každej strany jedenkrát. Prekryjeme misu a necháme opäť 30 minút oddychovať. Postup prekladania cesta a 30-minútového oddychovania opakujeme pravidelne počas 3 hodín. Teda preložíme cesto 5 krát. Na šieste preloženie cesto už dáme na pomúčenú pracovnú dosku. Počas prekladania cesto na biely kváskový chlieb postupne spevnie, nadobudne čoraz menšiu lepivosť.
Na pracovnej doske rozdelíme cesto na dve rovnaké časti. Každú časť preložíme z každej strany 1 krát a len veľmi zľahka vytvarujeme guľu. Bochníky prekryjeme miskami. Necháme 30 minút oddychovať. Následne finálne vytvarujeme: trochu prstami postláčame cesto, urobíme z neho placku. Nie veľa, stačí len trošku. Cesto zoberieme zo severnej strany, teda tej časti, ktorá je najďalej od nás. Preložíme ju na protiľahlú stranu do 3/4 cesta. Teda nie úplne celú. Takto to urobíme aj z východnej a západnej strany. A teraz južná strana cesta, teda tá, ktorá je pri nás, od tejto strany cesto zmotáme ako uterák. Spoj cesta scvakneme prstami.
Povrch cesta potrieme jemne múkou a vytvarované cesto uložíme do škrobom vytretej ošatky spojom nahor. Takto vytvarujeme obe cestá a v prikrytých ošatkách necháme cesto finálne kysnúť asi 2 hodiny.
Rúru rozohrejeme horný-dolný ohrev na 250 stupňov Celzia s plechom, na ktorom budeme chleby piecť, na dno umiestnime starý plech či nádobu, ktorá bude slúžiť na zaparovanie.
Vykvasené bochníky na biely kváskový chlieb opatrne vyklopíme na papier na pečenie, ozdobne narežeme žiletkou a poprášime vodou z rozprašovača.
Prenesieme do rúry na rozohriaty plech. Pred zatvorením rúry vylejeme do spodného plechu pohár vody a dvierka zatvoríme. Pečieme 15 minút. Následne teplotu stiahneme na 220 stupňov Celzia a pečieme ešte asi 10 minút.
Správne upečené chleby po zaklopaní zospodu znejú jasne duto. Na povrchu je biely kváskový chlieb jantárovo zlatý. Upečené chlebíky necháme vychladnúť na mriežke.
Šéfkuchár: Naty Žúreková Štefková | Recept z epizódy: 10. 02. 2019
Ingrediencie
- na štartér:
- 120 g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie
- 120 g vody
- 1 PL materského kvásku
- na chlieb:
- 700 g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie
- 525 g vody
- 14 g soli
Sledujte nás aj na
Facebooku a Instagrame